Dzisiaj jest niedziela, 19/09/2021

Dzisiaj są imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • logo Funduszy Europejskich
  • logo Lubuskie
  • logo Unii Europejskiej
logo Terespol

Uroczystości związane z gen. Franciszkiem Krajowskim

Z inicjatywy 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach pod dow. gen. Jarosława Gromadzińskiego w niedzielę 13 września w Terespolu odbyły się uroczystości związane z gen. Franciszkiem Krajowskim. Po uroczystej Mszy Św. z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego odprawionej przez Księdza Dziekana Zdzisława Dudka i odsłonięciu wmurowanej tablicy w ścianie kościoła upamiętniającej generała nastąpiło odsłonięcie pomnika gen. dyw. F. Karkowskiego oraz nadanie jego imienia Skwerowi w centrum Miasta. Pomnik został ufundowany przez Radę Miasta i Burmistrza Miasta Terespol.

Piękną oprawę podczas tego dnia stworzyli: Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, grupa rekonstrukcyjna z Terespola pod dow. Wojciecha Prokopiuka, Bractwa Kurkowe z Zamościa, Broku, Zawieprzyc i Terespola oraz klasy wojskowe z naszego Akademickiego Liceum. Poza Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego i Kompanią Honorową można było zapoznać  się z ciężkim sprzętem wojskowym oraz postrzelać z broni ostrej w specjalnie przygotowanej strzelnicy.

W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością m. im.: gen. Jarosław Gromadziński – Dowódcza 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlicach, Wielisława Papadopulos - Krajowska – wnuczka gen. Krajowskiego, Dariusz Stefaniuk – Poseł na Sejm RP, Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski, Jerzy Szwaj – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Warto zaznaczyć, że nie doszłoby do tego wydarzenia  bez zaangażowania Koła Miłośników Historii i Fortyfikacji z Terespola.

Podczas niedzielnego popołudnia można było wysłuchać koncertu w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej „O Prostą Pamięć – Wołamy…” w wykonaniu Artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i scen warszawskich oraz największych polskich przebojów XX wieku w wykonaniu  zespołu SILK.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski. Współorganizator uroczystości Stowarzyszenie Rozwoju Miasta Terespol otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji w Naszym Mieście święta patriotycznego.

 

GALERIA